شروع برنامه نویسی
نویسنده:
۲۳ بهمن ۹۴

یادمه اون موقع هایی که میخواستم شروع کنم به برنامه نویسی نه سنی داشتم که بتونم برم کلاس ، نه خانواده به خاطر سنم و ترسی که از جامعه داشتن میگذاشتن برم کلاس و نه خودم میتونستم شروع کنم به یادگیری برنامه نویسی ، فردی ۰ کیلومتر که اطرافیانش جمله ای که میگن برای یادگیری هک باید برنامه نویسی بلد باشی رو توی گوشش تکرار میکنند..

بالاخره توی نت بودن و گذراندن وقت توی محیط نِت باعث میشه که آدم یک سری از خلاقیت هایی از خودش نشون بده و بیاد سمت برنامه نویسی شاید این برنامه هایی که اول مینویسه فقط کپی ، پیست باشه و برنامه های دیگران را به نام خودش ثبت کنه اما به قول همشهری ما به نام رضا ، همه هکر ها روزی لَمِر بودن و واقعا هم همه برنامه نویسا هم میشه گفت روزی کد دزد یا یه جورایی script kiddie بودن.. به تصویر زیر نگاه کنید :

Programmer-Developer-Hacker

میبینید که دنیای برنامه نویسی یک شاخه بسیار بزرگ هست که توسعه دهندی و هک کردن ۲ تا دایره ای از این دنیا هستند که وجه اشتراکاتی هم با هم دارند.. واقعا daniel miessler پست جالبی داده بود.

همه ما بالاخره در وجودمون یک ندایی داریم که ما رو به خراب کاری تشویق میکنه و بر اساس آرمان هایی که برای ما بوجود اومده تصمیم میگیریم که آیا به اون ندا گوش بدیم یا ندیم.. به اون پر و بال بدیم یا ندیم و قدرتمندش بکنیم یا نکنیم.. بالاخره هر شخصی بعد از اینکه به سطحی از علم رسید این ندا میاد سراغش و خودش باید باهاش مقابله کنه ..

امروزه ، در اطراف ما ، ارزش ها تغییر پیدا کردند .. چه کسانی باعث تغییر این ارزش ها شدند؟ کسانی که خود از علم بهره ای نبردن و سعی در بزرگ کردن خودشون داشتند . هک یک خلاقیت هست ، توسعه دهندگی ، یک سرگرمی هست.

همیشه افراد خلاق از علم خودشون درست استفاده نمیکنن و همیشه هم افرادی که حول ما هستند از خلاقیت ما درست استفاده نمیکنند ! باید مواظب خلاقیت هایمان باشیم که بقیه برای رسیدن به هدف هاشون ازش استفاده نکنند.. بگذریم .. بریم سراغ اصل مطلب شروع برنامه نویسی..

بفهمیم 🙂

اول از همه باید برنامه نویسی رو بفهمیم ، برای خودمون در زندگی واقعی ، در تک تک کار هایی که قبل از شروع برنامه نویسی میکردیم مثال هایی پیدا کنیم. این باعث میشود که فهمیدن و یادگیری برنامه نویسی برایمان شیرین تر و جالب تر باشد.

حفظ کنیم ؟ یا نکنیم ؟

من خودم جزو افرادی بودم که در ابتدای کار حفظ میکردم همه چیزو ، چون واقعا هیچ اطلاعاتی درباره جزئیات اون نداشتم ! نمیدانستم چرا در انتهای دستورات ; میزنیم و در زبان دیگر نمیزنیم. نمیدانستم چرا #C خوبه و VB6 بَدِ و اصلا اهمیتی هم نداشت که اون موقع این ها را بدانم. اگر شما جزء افرادی هستید که خودتان یاد میگیرید – ۴۲ درصد از برنامه نویس ها خود آموخته هستند – اصلا مهم نیست که در ابتدای کار همه چیز را بدانید و مهم اینه که بتونید خلاقیتتان را افزایش بدید. بنابراین مجبورید یک سری چیز ها رو حفظ کنید.

اما ، اگر از همین الان کلاس میروید و شخصی بهتون یاد میدهد ، دقت کنید ! لازم نیست هر چیزی را که اون شخص میگوید بفهمید و فقط بنویسید و ثبت کنید ( ضبط ) و بعد ها سر فرصت تجزیه و تحلیلشان کنید.

بالاخره کدام زبان؟

languages

آیا تا به حال به فردی که تازه وارد مدرسه شما شده و رفتار بقیه با آن نگریسته اید ؟ افرادی که در روابط اجتماعی قبلی شکست خورده اند سعی در برقراری ارتباط مستحکم با وی دارند ، تیم ها و گروه های مختلف مدرسه میخواهند که او را وارد جمع خود کنند و این فرد دچار سردرگمی میشود. بله ، درست حدس زدید ! توی انتخاب زبان برنامه نویسی هم به همین شکل هست ! همه میخواهند شمارو به سمت خودشون جذب کنند و شما نباید سردرگم بشوید. باید نیاز های خودتون رو تشخیص بدید ، هدف خودتون رو ارزیابی کنید و ببینید برای رسیدن به هدف ، کدام یک از این گروه ها به شما کمک بیشتری میکنند.

خانواده Microsoft – زبان هایی مثل CSharp , VB.Net, ASP.Net , .. – زبان های پولداری هستند. همیشه آخرین تکنولوژی ها رو میخرند و وارد میکنند و نمیگذارند توسعه دهندگانشان دل زده بشوند. محیط کاربری کاربر پسند – User Friendly – ای دارند و در کل ، چون تجاری هستند ، شما برای پیشرفت مجبورید هزینه کنید.

درست است که توی ایران زیاد به این بحثا ( داشتن لایسنس قانونی ) توجهی نمیشود اما واقعا برای یک برنامه نویس نمی صرفد که بخواهد از این زبان ها استفاده کند !

در کنار این زبان ها ، زبان های رایگانی هم هستند که اگر جذب تیمشان بشوید دیگر به این راحتی ها حاضر نیستید که اون ها را بفروشید و سراغ تیم دیگری بروید ! این زبان ها به دنبال توسعه دهنده و طرفدار هستند و طرفدار های این زبان ها باعث توسعه دهندگی آن ها میشوند از این زبان ها میتوانیم زبان هایی مثل Python, Perl, Ruby,.. رو نام ببریم که اکثرا هم زبان های اسکریپت نویسی هستند.

اما بالاخره ، از کدام زبان استفاده کنیم؟ به نظر من ، در حال حاضر توی بحث طراحی برنامه های Desktop راحتی ای که زبان های حوضه .NET و مخصوصا #C به برنامه نویسا میده حتی در جاوا / Java نیست ! بنابراین اگر خواستید در حوضه برنامه نویسی ویندوز و Desktop فعالیت کنید شروع با این زبان ها میتواند کمکتان کند.

در حوضه وب ، رقابت سنگین هست . تقریبا در چند ساله اخیر سمت وب انقدر پیشرفت کرده است که کمتر کسی به سراغ برنامه نویسی دسکتاپ میرود با این حال ، زبان php در اون حوضه میتواند انتخاب مناسبی باشد . سرعت بالا ، یادگیری آسان تر و هزینه کم برای راه اندازی یک برنامه تحت وب با بهره گیری از این زبان باعث شده است که اکثر وب سایت ها با این زبان نوشته شده شده باشند.

نکته : دقت داشته باشید که ما در مورد برنامه نویسی وب/توسعه دهندگی وب صحبت میکنیم نه طراحی وب 🙂

این مطلب به مرور کامل تر خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *