WGET خسته کنندست !
نویسنده:
۱۱ مرداد ۹۵

شاید بار اول که وارد محیط WGET بشید و اولین دانلودتون رو توی لینوکس با WGET داشته باشید چشماتون ۴ تا بشه و اصلا بگید Wow ! عجب چیزیه اما واقعا عجب چیزی نیست. شاید برای ۱ روز و یک دانلود کم حجم مناسب باشه

wget

wget خیلی آشناست همه جا می بینیمش ، وقتی لینوکسمونو آپدیت می کنیم ، وقتی برنامه ای توی لینوکس نصب می کنیم اما واقعا یک دانلودر کامندی فوق العاده هست؟ شاید اگر مثل من کاربر ویندوزی بودید و هستیدو میزاشتید شب تا صبح دانلود ، حتما اسم IDM یا Internet Download Manager رو شنیدید. مگه میشه کاربر ویندوز باشید و این برنامه رو نشناسید ! یکی از ویژگی های جالب این برنامه اینه که با چندین درخواست فایل مربوطه رو دانلود می کنه ، در نتیجه شما با سرعت بیشتری فایل رو از سرور دریافت می کنید..

اما چه می شود که این می شود ، فرض کنید سرور اومده برای درخواست های شما محدودیت قرار داده ، در چنین حالتی شما می تونید فرضا یک فایل رو با سرعت ۱۰۰ کیلوبایت دانلود کنید ، حال IDM با باز کردن connection های بیشتر بلفرض ۱۰ کانکشن این فایل رو برای شما با سرعت ۱ مگابایت دانلود می کند ؛ به همین سادگی !

اما توی WGET چنین امکانی وجود ندارد. اگر مدیر سرور هستید یا می خواید توی لینوکس یک فایلی رو دانلود کنید این کار با سرعت پایین انجام می شود ( در صورتی که توسط سرویس دهنده محدودیتی ایجاد شده باشد ) اما راه حل چیست ؛ از چه چیزی باید استفاده کرده که کامندی هم باشد !

یکی از ابزار های فوق العاده برای اینکار aria2 هست ! این ابزار رو می تونیم پایه خیلی از Download Manager های گرافیکی هم بدونیم و این ابزار واقعا فوق العاده هست و خیلی امکانات بیشتر از IDM حتی بهتون ارائه میده و می تونید توی محیط کنسول با این ابزار کار کنید !

aria2c

با این ابزار می تونید نه تنها فایل های مستقیم بلکه فایل های تورنت هم دانلود کنید.

ویژگی های این ابزار خیلی زیاده و از این مطلب خارجه ، اما مورد پایه ای چطوری این ابزارو بنصبیم.

متاسفانه یا خوش بختانه این ابزار به صورت پیشفرض توی لینوکس نیست ، اما به راحتی قابل نصبه :

برای Ubuntu/Linux Mint/Debian Based Systems:

sudo apt-get install aria2

برای  CentOS/Fedora Systems:

sudo yum install aria2

برای Manjaro/Arch Systems:

sudo pacman -Sy aria2

 

اگر می خواهید از این ابزار سر در بیارید دیدن این لینک خالی از لطف نیست:

https://aria2.github.io/manual/en/html/aria2c.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *